Alberto Vojtěch Frič ‒ nejen etnograf, kaktusář a spisovatel
avf-s-orchideji-1943.jpg

Státní okresní archiv Mladá Boleslav a Spolek pěstitelů kaktusů Mladá Boleslav

pořádají ve výstavním sále archivu na mladoboleslavském hradě výstavu k 80. výročí úmrtí nejslavnějšího českého lovce kaktusů

Alberto Vojtěch Frič ‒ nejen etnograf, kaktusář a spisovatel

23. dubna – 25. května 2024 v provozních hodinách archivu

Sotva patnáctiletý chlapec, který znalostmi předčil řadu evropských botaniků. Mladík, který se v osmnácti letech vydal přes Atlantik a v neprobádaném  brazilském pralese podstoupil boj o život s jaguárem, který ho napadl. Dobrodruh, který strávil téměř dvanáct let života mezi jihoamerickými indiány, jejichž morální hodnoty se mu staly bližšími, než své vlastní rasy. Muž, který se věnoval poznávání života původních jihoamerických obyvatel a bojoval za jejich ochranu. Lovec kaktusů, který ve dvacátých letech minulého století probudil v Evropě velký zájem o tyto zvláštní rostliny a stál tak u zrodu masového rozšíření tohoto krásného koníčka, kterému podlehl i Karel Čapek. Občan, který se nebál veřejně vyjádřit svůj názor bez ohledu na společenské postavení a moc oponenta. Výzkumník, který dosáhl pozoruhodných výsledků nejprve v roubování a křížení kaktusů a potom i v oblasti křížení užitkových rostlin. Spisovatel, který své zážitky i vyprávění u táborových ohňů přetavil do několika dobrodružných knih pro mládež.

To všechno byl pražský rodák Vojtěch Frič, kterého připomínají Státní okresní archiv a Spolek pěstitelů kaktusů Mladá Boleslav při příležitosti letošního 80. výročí jeho úmrtí výstavou Alberto Vojtěch Frič ‒ nejen etnograf, kaktusář a spisovatel.

Součástí bude i prodejní výstava kaktusů od 20. do 25. května, denně od 9.00 do 17.00 hod. v pátek do 22.00 hod., v sobotu do 14.00 hod. 

Přílohy

Výstava Alberto Vojtěch Frič, nejen etnograf, kaktusář a spisovatel - plakát

Publikováno od 19.04.2024, do 26.05.2024, poslední úprava 19.04.2024 sovak.